Panik Bozukluk Nedir?

Panik Bozukluk, atak geçirme kaygısı ile  asansör, kapalı ortamlar gibi kişinin çıkmanın güç olduğunu düşündüğü ortamlardan ya da bazı aktivitelerden uzak durması, yardım alabileceği ortamlara yakın olmaya çalışması, bu sebeplerle  yaşamını önemli ölçüde kısıtlaması olarak tanımlanabilir.

Panik Atak Nedir?

Kısa bir zaman diliminde ortaya çıkan bazı fiziksel belirtilere eşlik eden yoğun korku halidir. Fiziksel belirtilerden bazıları çarpıntı, titreme, terleme, uyuşma karıncalanma gibi diğer zamanlarda da ortaya çıkabilecek olağan bedensel duyumlardır. Panik atak sırasında kişi bu duyumları önemli bir hastalığın belirtileri olarak algılar. Bazen bu duruma delireceği, kontrolden çıkacağı ya da kalb krizi geçirip öleceği gibi düşünceler eşlik eder. Herkes ömrünün bazı dönemlerinde, panik atak geçirebilir. Panik ataklardan kaçınmak, hayatında önemli düzenlemeler ve kısıtlamalar yapmak bunun Panik Bozukluğa dönüştüğünü gösterir ve profesyonel bir yardım almak gerekir.

Tedavi

Öncelikle fiziksel belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olacak tibbi bir durum olup olmadığı değerlendirilir. Danışanların bir çoğu bir hastalık endişesiyle bir çok tetkik yaptırmıştır. Bunlarda bir sorun olmadığı görülünce Panik Bozukluk şüphesi ile psikiyatriye yönlendirilirler.

Bu şekilde başvuran danışanlar psikiyatrik açıdan değerlendirilerek, farmakoterapi (ilaç tedavisi) ya da psikoterapi ile tedavi edilebilir.

Panik Bozukluk kişinin yaşamını önemli ölçüde kısıtlayan ancak tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.